نکاتی برای تازه راننده ها

خب پاپا مدت هاست قول یک خودرو جمع جور را برای رفتن به دانشگاه به من داده است. شرط اول قطعا گواهینامه بود. با توجه به سخت شدن شرایط آزمون رانندگی بعد از ۱۳۴ بار رد شدن در امتحان آیین نامه و ۲۰۲ بار زیارت افسر، امتحان عملی در شهر را قبول شده و گواهینامه ای که این روز ها حدودا ۱ میلیون تومان برایمان آب می خورد به دستم رسید. خودرو خریداری شد. حالا من ماندم واین خودرو و این شهر پر هیجان که کم شباهت با میدان جنگ نیست. مواظب چی باشم و از کجا برانم؟ خودرویم خراب شد چی؟ کوچه های تنگ و ترش پشت دانشکده را با چه دست فرمانی رد کنم؟ 

یا خدااااا …. 

آژآنس کم دردسر تر نبود؟ 

 

قبل از اینکه تصمیم به ترک میدان جنگ شوید بد نیست که این مطلب را با دقت مطالعه کنید. شاید که زره ای باشد بر تن شما و خودرویتان در این آشفته بازار.!!

 

 

دفترچه راهنما خودرو را بخوانید. 

قبل از اقدام به هرکاری لطفا دفترچه راهنمای خودروی خود را حداقل نگاهی گذرا بیاندازید. از امکانات آن مطلع شوید. به شدت با مواردی روبرو شده ام که جز روشن کردن سیستم صوتی خودرو خود هیچ استفاده دیگری از لیست بلند بالای امکانات خودرو خود نمی کنند. خب پراید بخرید. مواردی از قبیل گرم کن صندلی ها و تنظیمات مخصوص به گیربکس در شرایط مختلف به شما کمک خواهد کرد. ساده ترین آن استفاده از حالت SNOW در جعبه دنده های اغلب خودرو های اتوماتیک است. 

 

خودرو را سرویس کنیم 

قبل اینکه خودرو در خیابان به خدمت شما برسد، شما سرویس های دوره ای خودرو را انجام دهید. درصد قابل توجه ای از خرابی های خودرو قابل پیشگیری است و با سرویس هایی که در دفترچه خودرو آمده است به راحتی قابل درمان است. اگر صدای ناهنجار و غیر عادی از خودرو می شنوید در اسرع وقت آنرا بر طرف کنید. 

بلند کردن صدای سیستم صوتی هیچ کمکی به حل این مشکل نخواهد کرد. 

 

خودرو خراب شد چه کنیم؟ 

لطفا دست از شیرین کاری بر دارید و با امداد خودرو های مجاز تماس بگیرید. آنها بهتر از شما می دانند که چگونه مشکل را در کمترین زمان بر طرف کنند. 

در تصادف ها گریه بهترین راه حل نیست

تصادف کردید؟ خودتان سالمید؟ سایر مسافرین داخل خودرو سالمند؟ 

خب خدا رو شکر. پس خونسرد باشید. و مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید 

 

۱- اگر خودرو خسارت دیده است وچه شما و چه طرف دیگر تصادف مقصرید فرقی نمی کند، با ۱۱۰ تماس بگیرید. زیر بار رجوع به تعمیرگاه ها بدون کروکی پلیس نروید. 
 

۲-از صحنه تصادف عکس و فیلم بگیرید خودرو را به محلی مناسب منتقل کنید. دیگر رانندگان را در آتش حواس پرتی خودتان نسوزانید. 
 

نکته مهم : تصادف ها به دو دسته خسارتی و جرحی تقسیم می شوند. وقتی حتی از بینی کسی خون جاری شود دیگر تصادف جرحی (و نه خسارتی) محسوب می شود و ماجرای دیگری دارد. ناگفته نماند اگر تصادف منجر به فوت رخ داد نباید موقعیت خودروها را به هم بزنید و تا آمدن پلیس و اورژانس باید صبر کنید.

 

۳- برای هر تصادفی کروکی لازم نیست. طبق آخرین قانون که از اسفندماه سال 90 اعمال می شود شرکت بیمه موظف است تا سقف دو میلیون و 250 هزار تومان خسارات «تصادفات خسارتی سازشی» را بدون کروکی پلیس پرداخت کند. 

 

۴- آخرین اقدام بعد از رسیدن پلیس و مشخص شدن مقصر مراجعه به بیمه است. طرفی که مقصر نیست باید خسارت خود را از بیمه شخص ثالث مقصر دریافت کند.

 

مسیر مناسب را انتخاب کنید 

قبل از شروع به حرکت مقصد خود را در نرم افزار های ترافیکی مشخص کنید. برنامه های همچون گوگل مپ google map که با اغلب کلان شهرهای ما نیز سازگار شده اند ( به منو برنامه رفته و گزینه ترافیک را فعال کنید ) و اگر در مسیر خود با کوچه های تنگ وترشی مواجه هستید مسیر خود را تغییر دهید. 

 

پشت فرمان را با سالن مد اشتباه نگیرید

با کفش پاشنه بلند و یا یک کت تنگ نمی توانید توقع داشته باشید در مواقع خطر عکس العملی مثل یک راننده با تجربه از خود نشان دهید. پشت فرمان را با سالن مد اشتباه نگیرید پس لباس و کفش مناسب بپوشید . 

 

از پارک دوبل نترسید 

همه رانندگان با پارک دوبل مشکل داشته اند . با تمرین کردن در مکان های خلوت بر ترس خود غلبه کنید. در مکان های شلوغ هم با رعایت قدم به قدم و اصولی که در کلاس های رانندگی به شما آموزش داده شده است، اقدام به پارک کنید.